آموزش, استخراج, کریپتو پدیا

رمزنگاری (کریپتوگرافی) در فضای کریپتوکارنسی به چه معناست؟

کریپتوگرافی یا رمزنگاری دانشی است که از طریق آن می‌توانیم اطلاعات و پیام‌ها را به صورت امن منتقل و یا ذخیره کنیم. به عبارت ساده تر دانش رمزنگاری به ما کمک می‌کند که پیام خود را به صورت محرمانه به مقصد مورد نظرمان برسانیم. کلمه Cryptography برگرفته از دو لغت Kryptos به معنای محرمانه و graphien به معنای نوشتن است.

در دنیای کریپتوکارنسی‌ها با توجه به اینکه نهادهای نظارتی وجود ندارند، وجود تکنولوژی‌های رمزنگاری موجب می‌شود که اعتماد مردم جلب شود و از ارزهای رمزنگاری شده استفاده کنند. با استفاده از دانش رمزنگاری می‌توانیم:


۱- از حفظ محرمانگی اطلاعات مطمئن شویم

به طور مثال، علی به دنبال ارسال پیامی به سارا است. اگر پیام علی به صورت عادی به سارا منتقل شود، هر کسی در مسیر ارسالی پیام قرار بگیرد، می‌تواند از محتویات پیام با خبر شود. علی با استفاده از تکنولوژی رمزنگاری می‌تواند پیام خود را رمزگذاری کند و برای سارا ارسال کند. سارا پیام علی را به صورت رمزگذاری شده دریافت می‌کند ولی آیا سارا می‌تواند رمز پیام را بازگشایی کند ؟

پس قبل از ارسال پیام علی باید به سارا طریقه بازگشایی پیام رمزگذاری شده را یاد بدهد. در واقع علی و سارا باید توافق کنند که هر دو از یک پروتکل رمزنگاری استفاده کنند. از این به بعد تمامی پیام‌های علی به سارا، به صورت محرمانه ارسال خواهد شد.


۲- از ارسال پیام توسط فرستنده پیام اطمینان حاصل کنیم

در مثال قبل در نظر بگیرید که سارا منتظر دریافت پیامی از علی باشد و پیامی دریافت کند. آیا سارا می‌تواند مطمئن باشد که فرستنده پیام، علی است؟

سارا می‌تواند با استفاده از دانش رمزنگاری و بررسی امضای دیجیتالی علی، مطمئن شود که فرستنده پیام، علی بوده است. البته باید ذکر شود که این در شرایطی است که علی از امضای دیجیتالی خود برای ارسال پیام استفاده کرده باشد.


۳- از عدم تغییر پیام فرستنده در شبکه مطمئن شویم

شرایطی رو درنظر بگیرید که علی به دنبال دریافت طلب خود از سارا است و در پیامی شماره حساب بانکی خود را برای سارا ارسال می‌کند. امکان این وجود دارد که کسی این پیام را مشاهده کند و شماره حساب علی را تغییر دهد و به جای آن حساب خود را بگذارد و به دست سارا برساند. ولی اگر علی پیام خود را با استفاده از تکنولوژی رمزنگاری ارسال کند، حتی اگر کسی در طول مسیر آن را مشاهده کند، نمی‌تواند محتویات آن را تغییر دهد. البته همانطور که گفتیم، رمزنگاری دارای پروتکل های مختلفی است که فرستنده و گیرنده در استفاده از آن‌ها به توافق می‌رسند. هر چقدر پروتکل رمزنگاری انتخاب شده پیچیده تر باشد، امکان رمزگشایی آن توسط هکرها هم سخت تر خواهد شد.


۴- ارسال پیام توسط فرستنده را اثبات کنیم.

حالا فرض کنید، علی پیامی را برای سارا ارسال کرده است. سارا پیام را خوانده و مطابق با درخواست علی، عمل کرده است. فردای آن روز علی منکر ارسال پیام به سارا می‌شود. تکنولوژی رمزنگاری به ما کمک می‌کند که از به وجود آمدن این مشکل جلوگیری کنیم.


دنیای ارزهای دیجیتالی به چه صورت از کریپتوگرافی استفاده می‌کند؟

یکی از راه‌های راه اندازی کریپتوگرافی، استفاده کردن از Public key و Private key است. دنیای ارزهای دیجیتالی با بهره بردن از این کلیدها از تکنولوژی کریپتوگرافی در شبکه خود استفاده می‌کند. هر کاربر برای استفاده از ارزهای دیجیتالی نیاز به یک کیف پول دارد. هر کیف پول دارای یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی است.

زمانی که شما یک کیف پول می‌سازید، در ابتدا یک کلید خصوصی برای شما ساخته شده و از روی این کلید خصوصی، کلید عمومی شما ساخته می‌شود.

برای فهمیدن تفاوت این کلیدها، برای شما یک مثال می‌زنیم.

فرض کنید علی به دنبال شغل آینده خود است و با سایت میهن بلاکچین آشنا می‌شود. در قسمت فرصت‌های شغلی، آدرس ایمیل میهن بلاکچین را پیدا می‌کند. این آدرس Jobs@hamrahminer.org است. علی بلافاصله وارد ایمیل خودش می‌شود و رزومه خود را به سایت میهن بلاکچین ارسال می‌کند. بعد از ارسال ایمیل، علی دیگر نمی‌تواند ایمیل خود را بازگرداند و همچنین نمی‌تواند از محتویات موجود در صندوق ایمیل‌های میهن بلاکچین مطلع شود.

آدرس ایمیل، در واقع همان کلید عمومی شماست. وقتی شما می‌خواهید پیام، پول یا اطلاعاتی از کسی دریافت کنید، کلید عمومی خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهید.

در این مثال میهن بلاکچین به دنبال استخدام نیروی جدید است، پس کلید عمومی خود (آدرس ایمیل خود) را در اختیار کاربران قرار داده است.

برای اینکه شما بتوانید به محتویات موجود در صندوق ایمیل خود دسترسی داشته باشید، باید از رمز عبوری که خود آن را تنظیم کرده بودید، استفاده کنید.

در این مثال میهن بلاکچین برای اینکه بتواند ایمیل علی را بخواند، بایستی از کلید خصوصی خود استفاده کند و وارد صندوق ایمیل‌های خود بشود و از این طریق از محتویات پیام علی باخبر شود.

در دنیای ارزهای دیجیتالی، کلید عمومی همان آدرس کیف پول شماست. از طریق کلید عمومی، دیگران می‌توانند برای شما ارزهای دیجیتالی ارسال کنند ولی نمی‌توانند به محتویات کیف پول شما دسترسی داشته باشند. برای دسترسی پیدا کردن به محتویات کیف پول نیاز به کلید خصوصی دارید. پس دقت کنید که کلید خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.


نتیجه گیری

با استفاده از کریپتوگرافی یا رمزنگاری می‌توانیم بستری فراهم بکنیم که کاربران با خیال راحت اطلاعات، پیام و پول‌های خود را جابه جا کنند. این تکنولوژی توانسته است وابستگی مردم به نهادهای واسط را کم کند و همچنین جایگزین مناسبی برای آن‌ها باشد.

در دنیای مدرن امروزی که همه اطلاعات به صورت دیجیتالی ذخیره و رد و بدل می شوند، نیاز به کریپتوگرافی نه تنها برای برای فناوری های مالی بلکه برای تمام تکنولوژی احساس می شود. با رمزنگاری کردن اطلاعات میتوان از مسائل مختلفی مانند تخلفات آنلاین و جرم های سایبری جلوگیری کرد.


منبع : میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید